Ing.arch Luka Križek, Ing. Radek Bláha
POHL cz, a.s.
Na Pomezí 2483, 252 63 Roztoky
V obci Zaječov se nachází objekt Lidového domu Zaječov sloužící občanům ke kulturním, společenským, stravovacím a tělovýchovným akcím. K původně bývalé sokolovně vybudovaná ve 30 letech minulého století byla v 50tých letech přistavěna jednopodlažní budova hospody a v následujícím desetiletí byla rozšířena o sociální zařízení a zázemí kuchyně.
Stavebně technický stav objektu si žádal celkovou rekonstrukci a obec se proto rozhodla v roce 2019 využít dotačních programů SFŽP a MMR a přistoupit k celkové rekonstrukce vedené za účelem vylepšení standartu stávajícího objektu. V zadání obce však bylo zachovat v nejširší možné míře funkčně použitelné části konstrukcí a technologií jako byla například střecha. Zároveň zde byla snaha navrátit objektu původní lesk a krásu architektury 20.let minulého století, kterou necitlivými historicky nepůvodními zásahy objekt utrpěl.
Přání pana starosty Vladimíra Havlíka bylo vytvořit stavbu, která pomůže definovat narušený kontext místa a bude navazovat na historické kořeny původní zástavby. Vytvoří přirozené centrum obce a bude navazovat na charakter místní jednoduché a účelné architektury. Cílem bylo vytvořit kulturní a společenský sál s restaurací, kde se budou moci obyvatelé Zaječova setkávat za účelem podporování vzájemných sociálních vazeb mezi obyvatelstvem obce. Jeho snahou bylo rovněž využit strategické polohy obce, která leží v atraktivní a turisticky vyhledávané lokalitě CHKO Brdy a přilákat tak do Zaječova veřejnost z širšího okolí.
V názvu i oficiálním znaku obce je vyobrazen zajíc a proto je interiér restaurace zasvěcen zajíci.
I přes jednoduchý a moderní výraz jsme chtěli docílit klasické a útulné atmosféry vesnické hospody. Vycházeli jsme proto z dobových zvyklostí vesnických hospůdek a zvolili jsem běžně používané prvky mobiliáře jako např. obklady stěn, lemování stavebních otvorů, nástěnné věšáky, parketovou podlahu a tvarově jednoduché konstrukce stolů a židlí. Při návrhu atypicky navrženého mobiliáře jsem se inspirovali tvorbou selského nábytku a používali identické historické konstrukční postupy s použitím klínkových spojů. Z důvodu financování projektu z veřejných prostředků, sem hledali minimální leč výrazné a zapamatovatelné výtvarné řešení, které lidi potěší. Humornou reminiscenci na zajíce jsme použili v návrhu židlí se zaječíma ušima a na drobných prvcích mobiliáře. Držáky nástěnných polic a barové desky jsou inspirovány větvičkami, tedy prostředím, z kterého zajíc vychází.
Řešená kompletní stavební úprava objektu se společenským sálem, restaurací, dvěma bytovými jednotkami a technickým zázemím zahrnovala exteriérové a interiérové úpravy, přístavbu venkovních schodišť, rampy a dlážděných povrchů, demolici stávající kotelny na jejíž pozici vznikla přístavba skladu a technického zázemí. Součástí stavebních úprav byly úpravy vnitřních povrchů a konstrukcí, zlepšení akustických, tepelně izolačních parametrů, rozvody elektroinstalace, vzduchotechniky, otopného systému, zdravotechniky. Dále došlo na vybraných částí objektu k výměně krytin a zejména výměně exteriérových okenních a dveřních výplní a celkové zateplení fasád pomocí systému ETICS. V rámci rekonstrukce došlo i k úpravě venkovního parteru, kde před vstupní části objektu došlo k navýšení terénu a vznikla tak vydlážděná plocha s výhledem na protější fotbalové hřiště.