Přehlídka nejkvalitnější architektury v Česku

Soutěž Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu už od roku 1993 tradičně vyhlašuje česká Obec architektů. V roce 2019 založila značka Grohe Grand Prix Architektů Festival.

Fáze Grand Prix Architektů

Vyhlášení nového ročníku GPA-NCA a přihlašování projektů
Obec architektů každý rok na jaře vyhlásí zahájení nového ročníku. S tím se otevře registrační formulář pro přihlášení projektů.
Přihlášení projektu je velmi jednoduché a trvá maximálně 5-10 minut. Projekt je možné editovat do uzavření registrací. Projekt musí splňovat Všeobecné podmínky a Pravidla soutěže.
Obec architektů zveřejňuje na sociálních sítích a emailem podrobnosti a aktuální timeline daného ročníku.
První kolo porotování
Probíhá elektronicky. Porota nezávisle hodnotí všechny přihlášené projekty. Vyhodnocením tohoto porotování je SHORTLIST 50 finalistů.
Vernisáž
Na vernisáži jsou představeny všechny projekty přihlášené do GPA-NCA pro daný rok. Zároveň jsou označeny projekty, které se dostaly do SHORTLIST 50.
Grand Prix Architektů Festival a druhé kolo porotování
Obec architektů a společnost Grohe pořádají Grand Prix Architektů Festival. Zde jsou projekty prezentovány před porotou v anglickém a českém jazyce. Porotu doplňuje student z řad Spolku posluchačů architektury. Porotce a student se mohou doptat na připomínky. Festival je možné sledovat i online na gpaf.cz.
Po prezentacích je druhé kolo zasedání poroty. Na základě diskuzí poroty a jejího rozhodnutí je vybrán vítěz GPA-NCA a další laureáti.
Galavečer Grand Prix Architektů
Na slavnostní zakončení Grand Prix Architektů jsou zveřejněni laureáti a vítězné projekty. Vítězové jsou oceněni ikonickou skleněnou kostkou a diplomem. Součástí večera je také vyhlášení Ceny za celoživotní dílo, kterou obdrží významná osobnost české architektonické scény.

Hlavní ceny soutěže

Grand Prix Architektů
velká modrá kostka
udílí porota
Cena za životní dílo
velká červená kostka
udílí Rada Obce architektů
Porota uděluje další ceny v následujících kategoriích:
Novostavba
malá modrá kostka
Rekonstrukce
malá modrá kostka
Rodinný dům
malá modrá kostka
Architektonický design
malá modrá kostka
Interiér
malá žlutá kostka
Urbanismus
malá fialová kostka
Krajinářská architektura
malá zelená kostka
Cena za šetrnou stavbu
udělena ve spolupráci
s Českou radou pro šetrné budovy

Seznamte se s porotou

UK
Amanda Levete 

Architektka Amanda Levete je uznávanou architektkou a držitelkou Řádu britského impéria za svůj přínos architektuře, Stirlingovy ceny a dalších významných ocenění. V minulosti pracovala například s Richardem Rogersem nebo Janem Kaplickým, se kterým vedla světoznámé studio Future Systems. 

Dnes je ředitelkou ateliéru Amanda Levete Architects, který založila v roce 2009. Charakteristický je pro ni intuitivní a strategický přístup k designu, který odráží její realizované projekty. Těmi jsou například budova Wadham College v Oxfordu, renovace a rozšíření Paisley Museum ve Skotsku nebo Victoria & Albert Museum Exhibition Road Quarter v Londýně, největší stavební projekt V&A za více než 100 let.

SK
 Irakli Eristavi

Architekt Irákli Eristavi ze studia zerozero spolu se svým týmem stojí za návrhy významných projektů ohodnocených architektonickými cenami jako CE ZA AR, ARCH a Cena Dušana Jurkoviče. Narodil se v roce 1969 v gruzínském Tbilisi, studia architektury nicméně absolvoval v Bratislavě. Posléze žil i v Londýně a Berlíně. 

Studio zerozero založil v roce 2002 v Prešově. Ateliér slavil úspěchy hned svou první větší realizací – rekonstrukcí bytových domů v Prešově, kterou nazvali CMYK. Tento soubor získal slovenskou architektonickou cenu Arch a byl otištěn i v mezinárodním architektonickém časopise A10. V roce 2008 zerozero navrhli instalaci Sideways pro česko-slovenský pavilon na bienále v Benátkách a v roce 2010 jejich dosud největší zakázku, projekt Evropské hlavní město kultury 2013 Kulturpark v Košicích.

SE
Thorbjörn Andersson

Thorbjörn Andersson je renomovaný švédský krajinářský architekt. Krajinářskou architekturu provozuje od roku 1981, studoval krajinnou architekturu, architekturu a dějiny umění ve Švédsku a Spojených státech. Jeho díla jsou velmi racionální, jednoduchá, ale zároveň velmi hravá. Dokáže velmi expresivně pracovat se spektrem různých prostorových měřítek a typologií; od nábřeží, historických parků, hřbitovů až po kampusy a firemní zahrady. Jeho vášní jsou městské prostory, tedy prostory, kde se dochází k setkávání lidí.  

Je autorem nebo spoluautorem řady odborných prací a knih. Byl také zakladatelem a redaktorem časopisu Utblick Landskap. Za přínos v oblasti krajinářské architektury mu byla v roce 2009 udělena medaile prince Eugena od Jeho Veličenstva, švédského krále. 

JP
Balázs Bognár

Balázs Bognár je maďarsko-americký architekt a partner ve společnosti Kengo Kuma & Associates. Získal magisterský titul v oboru architektura na Graduate School of Design Harvardské univerzity a bakalářský titul v oboru architektura na Washingtonské univerzitě v St. Louis. Bognar sídlí v Tokiu a s Kengo Kuma & Associates spolupracuje od roku 2007. Zaměřuje se především na projekty ve Spojených státech, ale i v Kanadě, Austrálii, Číně a Japonsku. 

Mezi jeho významné dokončené práce patří maloobchodní pavilon Amanpuri v thajském Phuketu, Rolex Tower v texaském Dallasu, kulturní vesnice Portland Japanese Garden v Oregonu a Red Bull Music Academy v japonském Tokiu.

CZ
Petr Štefek 

Architekt Petr Štefek absolvoval studia na Technické univerzitě v Liberci. Diplomový projekt, návrh autobusového terminálu v Hradci Králové, získal ocenění České komory architektů a autorovi přinesl otevřené možnosti spolupráce s předními architekty. Jeho prvním počinem bylo podílení se na návrhu jordánského letiště v Ammánu. Dlouhou dobu žil v Londýně, kde mimo jiné navrhl dům ve Fisher street, který ustupuje do pozadí směrem k historické části města a naopak dominuje současným výrazem do části moderní.

V posledních letech se již jako architekt na volné noze začal věnovat projektům, které se snaží reagovat na výzvy klimatické krize a zapojil se tak do snah o obnovování biodiverzity v náročných podmínkách stávajících měst.