Přehlídka nejkvalitnější architektury v Česku

Soutěž Grand Prix Architecture – Národní cenu za architekturu už od roku 1993 tradičně vyhlašuje česká Obec architektů. V roce 2019 celý festival zaštítila značka Grohe, která pro vás i letos zajišťuje záznam z galavečera.

Hlavní ceny soutěže

Grand Prix Architektů
velká modrá kostka
udílí porota
Cena za životní dílo
velká červená kostka
udílí Rada Obce architektů
Porota uděluje další ceny v následujících kategoriích:
Novostavba
malá modrá kostka
Rekonstrukce
malá modrá kostka
Rodinný dům
malá modrá kostka
Architektonický design
malá modrá kostka
Interiér
malá žlutá kostka
Urbanismus
malá fialová kostka
Krajinářská architektura
malá zelená kostka
Cena za šetrnou stavbu
udělena ve spolupráci
s Českou radou pro šetrné budovy

Seznamte se s porotou

FR
Jean-Pierre Carniaux

Již od roku 1976 působí v architektonické kanceláři Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA) sídlící nedaleko Barcelony. Podílel se na výstavbě čtvrti Montpellier v Antigone, která skýtá rozlohu o 240 000 m2, zahrnující obchodní prostory, kanceláře a bydlení.

Dále participoval na designu návrhu Katalánského národního divadla, nového letiště v Barceloně, padesáti patrového mrakodrapu v Chicagu a kongresového paláce v Madridu. Jeho práce ho zavedla do Moskvy, Paříže, New Yorku, Montrealu,Tokia, nemluvě o mnoha dalších městech ve Francii, kde měl s kanceláří velký vliv na architekturu a urbanismus.

SE
Robert Schmitz

Robert Schmitz je zkušený architekt a partner ve společnosti White Arkitekter, která se věnuje ekologicky a sociálně udržitelné architektuře s využitím dřeva jako obnovitelného materiálu. Má letité zkušenosti v oboru architektury a plánování, primárně pak v oblastech udržitelného navrhování, urbanistického navrhování, územního plánování a architektury.

Sám se může těšit výhrou hned několika prestižních architektonických soutěží. Například výhrou zlaté medaile IDEA v Los Angeles v roce 2017, za návrh radnice v Täby, nebo mezinárodně uznávané soutěže o kulturní centrum Skellefteå, které je jednou z nejvyšších dřevěných výškových budov na světě.

DE
Martin Rein-Cano

Zakladatel kanceláře Topotek 1, která byla založena v roce 1996 v Berlíně. Na základě jeho práce bylo vydáno několik knih a článků. Získal také řadu ocenění v různých architektonických soutěžích. V roce 2013 obdržel architektonickou cenu (zlatou medaili) od Mezinárodního olympijského výboru IOC/IAKS za návrh městského parku Superkilen v Kodani a bronzovou medaili za sportovní komplex Heerenschürli v Curychu. 

Topotek 1 je rozmanitá, živá a multidisciplinární kancelář složená z vysoce kvalifikovaného mezinárodního týmu architektů. Široké zkušenosti jsou pro tým skvělým základem při procesu navrhování a výstavby. Dosahují tak efektivních návrhových řešení, která přináší transparentní, efektivní a dlouhodobý prospěch jejich klientům. 

CZ
 Eva Le Peutrec

Eva je jedním z nejúspěšnějších českých architektů, působících v zahraničí, a zakladatelka architektonické společnosti E-STUDIO (2011). Procestovala přes 40 zemí, pracovala a působila na 4 kontinentech, hovoří pěti jazyky. Na to, že je Eva teprve na začátku své kariéry, je její životopis více než obdivuhodný. Díky jejímu smyslu pro design mrakodrapů si rychle získala věhlas v Asii, kam odjela již během svých studií. Byla hlavní designérkou projektů všeho druhu.

Navrhla například různé kancelářské budovy, nákupní centra, pětihvězdičkové hotely, kulturní a sportovní centra, dopravní uzly, či školy. Zapojila se i do rozsáhlých urbanistických projektů, jako je dvoukilometrové centrum čínské metropole nebo nově založené město pro milion obyvatel. Momentálně působí jako nezávislý konzultant a pracuje na projektech po celém světě. 

SK
Michal Bogár

Michal Bogár je slovenský architekt, urbanista a člen Slovenské komory architektů. Je spoluzakladatelem ateliéru BOGÁR KRÁLIK URBAN (1990-2017), v současnosti pracuje ve vlastním ateliéru BOGÁR architekti (2018), který založil společně s Ing. arch. Márií Bogárovou. Působí jako vědecký pracovník na Katedře architektury Fakulty architektury STU v Bratislavě a spolupracuje s Fakultou umění a architektury TUL Liberec.

Michal Bogár byl součástí vítězného týmu v urbanisticko-architektonické soutěži, kterou v červenci 2021 vyhlásila bratislavská arcidiecéze. Zadáním byl prostor pro pontifikální mši papeže Františka v Šaštíně, což bylo velkou výzvou díky unikátnímu zadání, ale také mimořádně krátkému času, který byl poskytnut k vypracování, a to od urbanistické koncepce až po architekturu presbytáře a vybavení.