Ladislav Kuba, Tomáš Pilař, Kateřina Jechová, Patrik Obr / Kuba & Pilař architekti
OHL ŽS, a.s.,
Burešova 938/17, 602 00 Brno
Navržená hmota dostavby Jihočeské vědecké knihovny je reakcí na skulpturální formu stávající budovy ze 70. let minulého století, která odráží dobu svého vzniku i původní náplň Muzea dělnického revolučního hnutí. Kvalitní brutalistní architektura této stavby je hmotově velmi členitá, půdorysně ale nepříliš vhodná pro účel knihovny s volným výběrem knih.
Dostavba knihovny je navržena jako jednopodlažní pavilon levitující nad terénem, prosklený po celém obvodu s výhledy do zeleně. Vnější plášť tvoří vertikální otočné skleněné lamely, které fungují jako stínící prvek a současně vymezují dění uvnitř a vně stavby. Vnitřní prostor hluboké dispozice objektu je prosvětlen čtvercovými střešními světlíky nad studijními místy.
Kompaktní horizontální hmota odpovídá požadavku zadavatele na rozšíření prostoru pro návštěvníky s flexibilní dispozicí, volným výběrem knih a vytvoření reprezentativního bezbariérového vstupu do knihovny, který je řešen formou širokého sklonitého chodníku z Lidické třídy. Propojení obou budov knihovny zajišťuje rampa v proskleném tubusu. Po straně budovy se otevírá průchod parkem směrem k řece Malši, kam jsou umístěny výtvarné prvky – Novohradský valoun a stávající památník padlým u Zborova.
Konstrukci stavby tvoří monolitická železobetonová konstrukce, která je přiznána v interiéru i v exteriéru objektu. Projekt využívá aktivaci betonového jádra stropní konstrukce, kdy hmota betonu funguje k akumulaci chladu, respektive tepla. Cílem je příjemné klima vnitřního prostředí. Díky využití nízkých teplotních spádů, je systém provozně úsporný a šetrný k životnímu prostředí. V objektu je počítáno i s možností nočního předchlazení přirozeným větráním v letním období.
Tepelným ziskům během léta zabraňuje zelená střecha, izolační trojsklo fasády s protisluneční ochranou a skleněné lamely s potiskem, které jsou motoricky ovládány a plní funkci slunolamu. Střešní světlíky jsou stíněny vnějšími screenovými roletami.
Vedle tepelně-izolačních vlastností přispívá zelená extenzivní střecha i k zachycení dešťové vody a zpomalení jejího odtoku. Pro akumulaci dešťové vody slouží podzemní nádrž, která bude využívána na zálivku.